Odzyskaj Korzystaj – Kampania promująca budowę ITPOK w Poznaniu - Zielone ciepło dla mieszkańców Poznania na kolejne lata.

Logo poznan

Stan zaawansowania budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) oraz zasady funkcjonowania obiektu to główne tematy wizyty studyjnej poznańskich radnych na terenie budowy spalarni.

 

Spotkanie odbyło się 22 marca br. Przedstawiciele Rady Miasta wizytowali powstającą instalację przy ulicy Gdyńskiej. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do gorącego rozruchu obiektu i przyjęcia pierwszych ton odpadów. Oficjalne oddanie obiektu do użytku odbędzie się w listopadzie 2016 roku.

W rolę przewodnika wcielił się Szymon Cegielski, dyrektor kontraktu w firmie Sita Zielona Energia. Radni zobaczyli m.in. halę rozładunkową, bunkier na odpady czy centralną dyspozytornię. Poznali także główne zasady funkcjonowania i eksploatacji obiektu oraz informacje dotyczące współpracy z Miastem w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Podczas dyskusji radni pytali m.in. o kwestie oczyszczania spalin i systemy bezpieczeństwa. - Po przywiezieniu odpady są kierowane do bunkra - tłumaczył dyrektor Cegielski. - W hali rozładunkowej i w bunkrze panuje podciśnienie, które eliminuje ryzyko wydostania się nieprzyjemnych zapachów na zewnątrz. Obecnie SITA obsługuje 50 instalacji, które działają na tej samej zasadzie. Odór jest w nich ograniczony do minimum. Przykładem jest kolejna nasza instalacja, która powstaje w Paryżu, w samym centrum XIII dzielnicy. Wszystkie parametry procesów zachodzących w poznańskiej instalacji będą poddawane stałej kontroli, a ich wyniki na bieżąco przekazywane do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska.

Podczas spotkania przedstawiciele Urzędu Miasta zapewnili również, że odpady zostaną terminowo dostarczone do ITPOK zarówno na etapie gorącego rozruchu jak i oficjalnego startu instalacji.