Odzyskaj Korzystaj – Kampania promująca budowę ITPOK w Poznaniu - Zielone ciepło dla mieszkańców Poznania na kolejne lata.

Logo poznan

10 czerwca 2018 r. poznańska Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK), potocznie zwana spalarnią odpadów, po raz pierwszy na taką skalę otworzyła swoje drzwi dla mieszkańców organizując Dzień Otwarty ITPOK. Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w ekologicznym pikniku i wycieczce po spalarni z udziałem przewodnika. Organizatorami wydarzenia było Miasto Poznań oraz SUEZ Zielona Energia Sp.

z o. o.

Organizatorzy z dużą satysfakcją przyjęli informację, że pula 300 miejsc na zwiedzanie spalarni z przewodnikiem (ograniczenie ze względów bezpieczeństwa i pod kątem liczebności każdej z Grup Gości) wyczerpała się w ciągu dwóch dni od zamieszczenia w mediach informacji o tym wydarzeniu. Pokazuje to, że poznaniacy interesują się gospodarką odpadami i chcą wiedzieć, co dzieje się w praktyce z ich odpadami. Organizatorzy mają nadzieję, że przedmiotowa inicjatywa  na stałe wpisze się w kalendarz miejskich wydarzeń.

Każda grupa zwiedzających, która pojawiła się podczas Dnia Otwartego na terenie ITPOK, wysłuchała prezentacji, podczas której omówiony został proces termicznego przekształcania odpadów oraz obejrzała najważniejsze elementy zakładu: centralną dyspozytornię, pomieszczenia techniczne i specjalny bunkier, w którym magazynowane są odpady.

Podczas trwającego na terenie ITPOK Dnia Otwartego i powiązanego z nim festynu ekologicznego mieszkańcy brali udział w ekologicznych warsztatach ogrodniczych oraz próbowali swoich sił na energorowerach wytwarzających energię i sok ze świeżych owoców.  Odbyło się dużo ciekawych konkursów ekologicznych, gier i animacji dla dzieci. Można było także wsiąść do nowoczesnej śmieciarki oraz z bliska przyjrzeć się sprzętom wykorzystywanym na co dzień w gospodarce odpadami. Każdy uczestnik Dnia Otwartego  niezależnie od wieku mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Organizatorzy zwrócili szczególną uwagę uczestników na ważne zagadnienia ekologiczne takie jak wyniki pomiarów emisji, monitoring emisji dostępny online oraz korzyści płynące
z produkowania energii cieplnej i elektrycznej przez Instalację ITPOK.

W Dniu Otwartym ITPOK razem z mieszkańcami uczestniczyli także Tomasz Lewandowski – zastępca Prezydenta Miasta Poznania oraz Stephane Heddesheimer - Członek Zarządu SUEZ Zielona Energia. Przedstawiciele władz przy okazji Dnia Otwartego wskazywali na ważną rolę, jaką odgrywa ITPOK w systemie gospodarki odpadami, podkreślając jednocześnie, że jest to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Jak wspomniano na wstępie ze względów bezpieczeństwa zwiedzanie ITPOK było limitowane i zarezerwowane wyłącznie dla pierwszych 300 osób, które dokonały zapisu na stronie internetowej. Osoby, które zarejestrowały się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, dla których nie wystarczyło miejsc, będą mogły zwiedzić Instalację w innym terminie wyznaczonym przez SUEZ Zielona Energia – spółkę zarządzającą Instalacją.

Zachęcamy do korzystania z formularza kontaktowego celem umówienia zwiedzania ITPOK dla większych grup. Formularz znajduje się pod następującym linkiem http://www.sita-zielonaenergia.pl/zwiedzanie-itpok/grupy-zorganizowane/

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w Dniu Otwartym i serdecznie zapraszamy
na następne tego typu wydarzenie.