Odzyskaj Korzystaj – Kampania promująca budowę ITPOK w Poznaniu - Zielone ciepło dla mieszkańców Poznania na kolejne lata.

Logo poznan

W dniach 6-7 października br. ponad 40-osobowa grupa z Poznania i regionu poznała funkcjonowanie instalacji termicznego przekształcania odpadów w Zorbau. Wyjazd studyjny do Niemiec zorganizował Urząd Miasta Poznania w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Odzyskaj.Korzystaj”, towarzyszącej budowie poznańskiej spalarni odpadów.

Do udziału w wyjeździe zaproszeni zostali samorządowcy z Poznania i okolicznych gmin, mieszkańcy osiedli zlokalizowanych najbliżej terenu budowy poznańskiej instalacji (Osiedle Leśne w Koziegłowach, Osiedle Karolin w Koziegłowach, Osiedle Główna w Poznaniu, Sołectwo Koziegłowy, Sołectwo Kicin) oraz przedstawiciele regionalnych mediów. – Kiedy w Polsce rosną góry odpadów na składowiskach, a informacje o budowie spalarni wywołują szereg pytań, w Niemczech i Europie spalarnie produkują coraz więcej energii z odpadów. Chcieliśmy pokazać uczestnikom wyjazdu, że warto i trzeba inwestować w nowoczesne, sprawdzone technologie. Myślę, że podczas tej wizyty udało się rozwiać również kilka mitów dotyczących spalarni – mówi Katarzyna Kruszka-Pytlik z Urzędu Miasta Poznania.

Obiekt w Zorbau powstał w Partnerstwie Publiczno-Prywatnym. Został wybudowany przez grupę SITA (Suez evironnement), która zarządza instalacją. To jeden z ponad 70 zakładów termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Niemczech. Funkcjonuje od 2005 roku. Rocznie trafia tu około 300 tys. ton odpadów. – Jest to zakład o większej mocy niż spalarnia powstająca w Poznaniu. Istotna jest jednak wspólna dla obu instalacji, rusztowa technologia spalania, stosowana w większości europejskich spalarni – wyjaśnia Szymon Cegielski z SITA Zielona Energia. Z odpadów pochodzących od ok. 1,5 mln mieszkańców z gmin rejonu pogranicza Saksonii, Saksonii-Anhaltu oraz Turyngii, wytwarzana jest energia cieplna i elektryczna dla około 40 tys. mieszkańców oraz zakładów przemysłowych.

Podczas zwiedzania spalarni, zainteresowanie uczestników koncentrowało się na zagadnieniach technologicznych, a w szczególności zabezpieczeniu instalacji przed emisją szkodliwych substancji. Niemieccy eksperci przekonywali, że wymogi wobec tego typu obiektów są bardzo surowe i rygorystycznie przestrzegane. System filtrów pozwala na osiągnięcie parametrów znacznie niższych i korzystniejszych dla środowiska niż dopuszczalne normy. Funkcjonowanie spalarni jest stale monitorowane a wskaźniki dostępne dla mieszkańców i instytucji kontrolnych. Nowoczesna, w pełni zautomatyzowana spalarnia odpadów jest zupełnie bezpieczna dla otoczenia. Potwierdzają to także dobre relacje między zakładem a mieszkańcami najbliższych zabudowań, zlokalizowanych w odległości około 700 m. Uczestnicy pytali także, czy funkcjonowanie spalarni nie wiąże się ze znaczącym wzrostem ruchu drogowego? Do obiektu w Zorbau, odpady dostarcza codziennie blisko 80 pojazdów. W przypadku Poznania, samochody obsługujące ITPOK stanowić będą zaledwie około 1% liczby pojazdów poruszających się obecnie ul. Gdyńską  i ul. Bałtycką. Układ drogowy w tym rejonie jest aktualnie przebudowywany.

  Instalacja w Zorbau Instalacja w Poznaniu
Technologia spalania Rusztowa Rusztowa
Liczba linii technologicznych 2 2
Roczna wydajność 300 tys. ton 210 tys. ton
Odzysk energetyczny Produkcja prądu i ciepła Produkcja prądu i ciepła
Odzysk żużli TAK TAK
Rodzaj przetwarzanych odpadów Komunalne Komunalne
Model realizacji Partnerstwo Publiczno-Prywatne Partnerstwo Publiczno-Prywatne