Odzyskaj Korzystaj – Kampania promująca budowę ITPOK w Poznaniu - Zielone ciepło dla mieszkańców Poznania na kolejne lata.

Logo poznan

Czy wokół spalarni odpadów występują uporczywe zapachy? Jakie odpady będą spalane? Czy spalarnia to obiekt bezpieczny dla otoczenia? To tylko niektóre z pytań zadanych podczas specjalnych lekcji na temat gospodarki odpadami i funkcjonowania Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, które odbyły się w Gimnazjum w Czerwonaku.


Po Gimnazjum w Koziegłowach, szkoła w Czerwonaku to kolejna placówka, którą odwiedzili edukatorzy kampanii „Odzyskaj. Korzystaj”, towarzyszącej budowie poznańskiej spalarni odpadów. W zajęciach uczestniczyło łącznie około 100 osób. – Czerwonak to gmina, która bezpośrednio sąsiaduje z budowaną instalacją. Spalarnie są czymś nowym w Polsce, stąd potrzeba edukacji i przekazywania rzetelnych informacji, aby zminimalizować obawy mieszkańców i rozwiać ich wątpliwości. Zorganizowaliśmy już szkolenia m.in. dla sołtysów, nauczycieli, a obecnie spotykamy się z uczniami – mówi Marcin Janczylik - prowadzący zajęcia.

Uczniowie dowiedzieli się m.in., że w Europie funkcjonuje blisko 500 spalarni. Obiekt w Poznaniu wykorzystywał będzie najnowsze technologie w zakresie termicznego przekształcania. Podczas dyskusji, młodzież stwierdziła, że spalarnia jest lepszym rozwiązaniem dla ludzi i środowiska niż składowanie odpadów.